PDF chapter test TRY NOW

In a shop the cost of 2 pencils and 3 erasers is ₹9 and the cost of  4 pencils and 6 erasers is ₹18. Find the cost of each pencil and each eraser.
 
Cost of each pencil =Rs.
 
Cost of each eraser =Rs.
Answer variants:
1
3