PDF chapter test TRY NOW

A shop keeper bought a 50 kg of apple on Sunday. On the next day also the shop keeper bought 26 kg of apple. If the cost of the apple is 21 per kg, then how much amount did he spend in all on apple?
 
shutterstock_1115705399.jpg
 
The amount the shop keeper spent to buy the apple = ₹.
1