PUMPA - SMART LEARNING

எங்கள் ஆசிரியர்களுடன் 1-ஆன்-1 ஆலோசனை நேரத்தைப் பெறுங்கள். டாப்பர் ஆவதற்கு நாங்கள் பயிற்சி அளிப்போம்

Book Free Demo
1. The cost of 3 \ kg of apples and 6 \ kg of grapes on a day was found to be ₹1000.
 
The equation is .
 
2. The difference between the cost of 5 pencils and 6 erasers is ₹ 15.
 
The equation is .
 
[Note: Here we have considered one of the variable as 'x' and the other variable as 'y']