PDF chapter test TRY NOW
The price of a grammar book is twice the price of a pen. Write a linear equation in two variables to represent this statement. Assume the cost of a grammar book to be ₹p and the cost of a pen to be ₹q.
The linear equation is
[Note: Insert variables and signs in a separate answer box]