UPSKILL MATH PLUS
Learn Mathematics through our AI based learning portal with the support of our Academic Experts!
Learn moreImagine you purchase a few items from a road-side vendor, and the vendor does not provide you with a bill.
But, back at home, your father wants a bill to verify the purchase made.
But, back at home, your father wants a bill to verify the purchase made.
In such a case, you can prepare a bill of your own.
To prepare a bill, do the following.
Step 1: Enter the name of the shop.
Step 2: Enter a random bill number (for your reference).
Step 3: Enter the date of purchase.
Step 4: List down all the items that have been bought.
Step 5: Write down the quantity of the items bought.
Step 6: Enter the rates of each item.
Step 7: Calculate the amount to be paid for each item.
Step 8: Calculate the total amount to be paid for the purchase.
Example:
Name of the shop = XYZ Vegetable Mart
Bill Number = 120
Date of purchase = 05-04-2020
Item 1 = Onions
Quantity (in kilograms) = 2
Rate of onions (per kilogram) = Rs.50
Amount to be paid for the onions = \text{Quantity} × \text{Rate} = 2 × 50 = Rs.100
Item 2 = Lemons
Quantity (in kilograms) = 3
Rate of lemons (per kilogram) = Rs.20
Amount to be paid for the lemons = \text{Quantity} × \text{Rate} = 3 × 20 = Rs.60
Items 3 = Sugar
Quantity (in kilograms) = 1
Rate of sugar (per kilogram) = Rs.60
Amount to be paid for sugar = \text{Quantity} × \text{Rate} = 1 × 60 = Rs.60
The total amount to be paid for the purchase = Amount to be paid for the onions + Amount to be paid for the lemons + Amount to be paid for sugar
= 100 + 60 + 60
= Rs.220
Now, the bill looks like this.
XYZ Vegetable Mart
Bill Number = 120
Date = 05-04-2020
S. No | Items | Quantity (in kgs) | Rate (per kg) | Amount (in Rs.) |
1 | Onions | 2 | 50 | 100 |
2 | Lemons | 3 | 20 | 60 |
3 | Sugar | 1 | 60 | 60 |
Total amount to be paid = Rs.220