PUMPA - SMART LEARNING

எங்கள் ஆசிரியர்களுடன் 1-ஆன்-1 ஆலோசனை நேரத்தைப் பெறுங்கள். டாப்பர் ஆவதற்கு நாங்கள் பயிற்சி அளிப்போம்

Book Free Demo
1. Pari bought a Motor cycle for ₹55,000 and he gained ₹5500 on selling the same. What is the selling price of the motor cycle?
 
=.
 
 
2. Wheat is being sold at ₹1550 per bag of 25 kg at a profit of ₹150. Find the cost price of the wheat bag.
 
=.