UPSKILL MATH PLUS

Learn Mathematics through our AI based learning portal with the support of our Academic Experts!

Learn more
A vendor bought 14 kg of vegetables on Sunday. On the next day, the vendor bought 59 kg of vegetables. If the cost of the vegetables is 20 per kg, then how much amount did he spend in all on vegetables?
 
 
The amount the vendor spent to buy the vegetables = ₹ .
1