Login
Login
Sign up
Start
Mathmania
Teacher tutorials
TOP
Subjects
Bridge Course
Testworks
Subject updates
Ya+
News
Send feedback
See more
Contacts
About Us
Terms and Conditions
Privacy Policy
PDF chapter test
TRY NOW
Subjects
Mathematics State Board
Class 6
Ratio and Proportion
Proportion and unitary method
4.
Fill in the blanks II
Exercise condition:
2
m.
1.
If the
cost
of
3
pens is
₹18
, then the cost of
5
pens
is
₹
.
2.
If Karkuzhali earns
₹1800
in
15
days, then she earns
₹3000
in
days.
Login
or
Fast registration
Previous exercise
Exit to the topic
Next exercise
Send feedback
Did you find an error?
Send it to us!