Login
Login
Sign up
Start
Mathmania
Teacher tutorials
TOP
Subjects
Bridge Course
Testworks
Subject updates
Ya+
News
Send feedback
See more
Contacts
About Us
Terms and Conditions
Privacy Policy
PDF chapter test
TRY NOW
Subjects
Mathematics State Board
Class 8
Measurements
Combined shapes
7.
Four mark example problems VI
Exercise condition:
4
m.
Seenu wants to buy a floor mat for his kitchen at home as given in the figure. If the cost of the mat is \(₹20\) per square foot, what will be the
cost of the entire mat
?
Answer
:
The
cost
of the entire mat \(= ₹\)
Login
or
Fast registration
Previous exercise
Exit to the topic
Next exercise
Send feedback
Did you find an error?
Send it to us!