
PUMPA - SMART LEARNING
எங்கள் ஆசிரியர்களுடன் 1-ஆன்-1 ஆலோசனை நேரத்தைப் பெறுங்கள். டாப்பர் ஆவதற்கு நாங்கள் பயிற்சி அளிப்போம்
Book Free Demo1. A fruitseller bought apples, mangoes and oranges for Rs.147, Rs.133 and Rs.134 per each kilogram. If he decides to sell for Rs.256, Rs.215 and Rs.216 respectively, find the amount gained or lost.
Total cost price = Rs.
Total selling price = Rs.
= Rs.
2. A shopkeeper buys a travel bag for Rs.1118, a safety lock for Rs.192 and a wallet for Rs.388. He later sells the combo for Rs.1384. Find the amount gained or lost.
Total cost price = Rs.
Selling price = Rs.
= Rs.